Averis
Averis
Averis
Averis
Averis
Averis
Averis
Averis
Averis
Averis

Parní lázně

Averis
Averis s.r.o.
Horňátecká 1772/19
182 00 Praha 8
Volejte nám na:
774 269 134
Pište na: info@averis.cz


Původ parní lázně

V Turecku parní lázeň nebo-li „Hamam“ přežila tisíce let, a tím vzniklo i používání pojmu „Turecká koupel“. Praxe se rozšířila i do severního Ruska, kde je známá pod názvem „Banja“. Parní koupele byly budovány také v Evropě, jejich expanze však byla limitována technickými problémy (především regulací teploty páry) a vysokými investičními náklady. Dnešní technologie v generování páry umožňují instalaci parní lázně téměř kdekoliv a za rozumnou cenu.

Co je parní lázeň?

Stejně jako sauna, parní lázeň podporuje pocení. Liší se však odlišnými atmosférickými podmínkami. Parní lázeň Vás nejenom uvolní a obnoví Vaši energii, ale také podpoří Vaše zdraví a krásu. Nejefektivněji funguje při teplotách mezi 43°C a 46°C a relativní vlhkostí nad 100%. V parní lázni by měla být permanentně pára (mlha). K tomu je potřeba výkonný generátor páry, přesný kontrolní systém a parotěsná kabina, aby se předešlo unikání páry a poškození okolních místností.

Teplota je rozhodující

Fyziologický účinek

Výsledky výzkumu odhalily, že při správné volbě teploty a trvání, má parní lázeň stejné termální efekty jako sauna a je ve stejné míře užitečná a prospěšná. Děje se tak v důsledku toho, že nasycený stupeň vlhkosti v parní lázni je vyvážený nižšími teplotami jako v sauně. Potěšení a účinky, které nabízí parní lázeň tak závisí jenom na správně nastavené a udržované teplotě. V parní lázni je optimální teplota mezi 43–46°C.

Tyto teploty nejsou vyzkoušeny pouze jako nejpříjemnější, ale jsou také nejprospěšnější. Pokud je maximální teplota překročena o pouhé 2–3°C, atmosféra začne být velmi horká. Pořádné kontrolní systémy v parní lázni automaticky zabraňují nárůstu teploty, udržují optimální podmínky s nejvyšší spolehlivostí, regulují teplotu, dodávají a hustí páru, přinášejí čerstvý vzduch a odsávají spotřebovaný vzduch.

Účinky parní lázně

Parní lázeň je stejně ozdravující jako příjemná. Je doporučována jako podpůrná činnost pro zmírnění níže uvedených stavů. Pomáhá silou vysokého obsahu páry a vlhké teploty. Seznam byl potvrzen výzkumem provedeným na Institutu zdravotní balneologie a klimatologie univerzity v Mnichově:

 • průduškové astma
 • bronchitida
 • katar horních cest dýchacích
 • kašel
 • chrapot
 • vykašlávání
 • neakutní revmatické potíže
 • omezené nebo bolestivé pohyby kloubů

Jako podpůrný prostředek je parní lázeň doporučována i pro osoby trpícími:

 • poruchami spánku
 • suchou, rozpraskanou pokožkou
 • svalovou tenzí
 • svalovou slabostí v podkožních krevních cévách
 • citlivostí na náhlé změny teplot

Velká výhoda parní lázně vyplývá z vysoce prospěšných účinků na pokožku, což ocení zvláště ženy. Vlhké teplo stimuluje tok podkožní krve a intenzivně čistí pokožku, otevírá póry, odstraňuje odumřelé buňky a nečistoty, zanechává kůži hebkou, čistou a hedvábně hladkou.

Správný způsob provádění parní lázně

Postup, který se prokázal jako úspěšný při saunování se doporučuje také pro parní lázeň. Měly byste praktikovat stejný režim:

 • Před prvním pobytem v parní lázni se osprchujte, užijte si pobyt v parní lázni, nepřekročte však 15–20 minut, ochlaďte se studeným čerstvým vzduchem a vodou bez toho, abyste tělo šokovaly a zabraňte „chvění se“. Pokud máte studená chodidla, dopřejte si teplou koupel nohou. Nepřekračujte více než 2–3 sezení v parní lázni. V případě kombinovaného zařízení jako sauna a parní lázně, které poskytují různé typy koupelí, můžete tyto procedury střídat.
 • Podstatné je se po každém sezení pořádně ochladit. Nikdy nezačínejte nové sezení, pokud je Vaše tělo stále teplé (nebo ještě hůře, stále horké). Kdyby jste to udělaly, můžete přetížit cirkulační systém. Jestliže tělo nebylo po parní lázni zchlazeno, může být i plavání ve vyhřátém bazénu fyzicky škodlivé stejně jako pobyt v sauně.
 • Pokud si parní lázeň vychutnáte správně, pomůže Vám překonat stres každodenního života, odpočinout si, zotavit se, získat novou sílu, zlepšit fyzickou a mentální pohodu. A navíc, parní lázeň může být také dobrá zábava.

Navnadili  jsme Vás a teď Vás zajímá, kde si můžete parní lázeň vychutnat?


Tvorba www stránek - Kvalitní webové stránky a reklamní grafika - Optimalizace SEO | Dárky pro muže
TOPlist